TAKİPTE KALIN!
Türkiye’nin en detaylı dönüşüm portalına mail adresinizi bırakın. E-Dönüşüm’deki son gelişmeler, mevzuat değişiklileri, teknik güncellemelerden sizleri haberdar edelim.

E-Arşiv ile Kağıt Fatura Ortadan Kalkıyor !

/, E-FATURA/E-Arşiv ile Kağıt Fatura Ortadan Kalkıyor !

E-Arşiv ile Kağıt Fatura Ortadan Kalkıyor !

Doğrusunu söylemek gerekirse; E-Arşiv i,lk çıktığında, 433 sıra sayılı tebliği okuduğumda; kağıt faturaların arşivlenmesinde bir kolaylık sağlandığı ve bunun yanında da bir takım operasyonel kolaylıklar tanındığına ilişkin olumlu bir görüş hakimdi. Aslında durum sadece arşiv ile veya küçük iyileştirmelerden ibaret değildi.

 

E-Arşiv uygulaması sadece arşivleme anlamına gelmemekte olup e-Fatura uygulamasının tamamlayıcısı niteliğinde ayrı bir fatura platformudur.” İşte, GİB’in forumunda aynen bu ifade kullanılıyor. Esas amaç; fatura oluşturma ve iletme şekilini değiştirmek ve tüm kesilen faturaları “Elektronikleştirmek” ti. Bunu anlamak için aslında bu yıl sonunda geçilmesi zorunlu kılınan yeni nesi EFT-POS cihazlarına bakmamız yeterlidir.Buna göre; 31.12.2015 tarihine kadar, tüm eski tip “Yazar Kasa” bulunduran işletmeler (otoparklar dahil); fişlerini keserken EFT-POS özellikli yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar kullanmak zorundalar. Yani “Fiscal Electronic Device” (FED) kullanımına geçiliyor. Peki nedir bu “Yeni nesil” cihazların özellikleri ? Bu cihazlar belirli bir protokol dahilinde çalışıyor ve standart bazı özellikleri var : 15 yıl boyunca tüm işlemlerin (transaction) saklanması, POS ve ERP ile konuşurken (mesajlaşırken), iletilen mesajların şifrelenmesi (encription) vb. Bir de; bu tip cihazlar kullanabilmek için Maliyeden onaylı cihazlar kullanmak zorundasınız.

Yani kısacası; Maliye sizin en küçük fişlerinize bile elektronik olarak erişebilmek istiyor, tüm bu fiş/fatura işlemlerini maliyenin erişimine ve uzaktan denetimine açıyor. Amaç : en küçük bir para/mal alışverişinin bile kaydedilmesi ve takibi. Dolayısı ile yakında limit falan kalmayacak; tüm işlemlerimiz, maliye denetimine açık (ki bu çok güzel bir şey bence) ve elektronik olarak yapılabilecek!

Tekrar E-Arşiv kısmına dönecek olursak; öncelikle internet satışı yapan (sipariş ve satınalma süreçlerini internet üzerinden yapan) ve 2104 ve sonraki dönemlerdeki cirosu 5 Milyon TL veya üzerinde olan tüm işletmeler E-Arşiv faturası kapsamında faturalarını düzenleyebilecekler. Ancak, bu limit düşürülerek, hem kapsam genişletilecek, hatta tüm mükelleflere zorunlu hale gelecek, hem de tüm ülkedeki vergilendirme ile alakalı işlemler takip edilebilecek. E-Arşiv uygulaması işte bu hedefe ulaşmanın en önemli ikinci (birincisi E-Fatura idi) halkasıdır ve E-Fatura uygulamasının istisnasız devamı ve parçası niteliğindedir.

Bir önceki yazımda yarım bıraktığım “İade” işlemi ile ilgili şöyle bir bilgilendirme daha yapayım : Örneğin; internet üzerinden bir mal aldınız ve size E-Arşiv faturası elektronik olarak iletildi. Ancak farkettiniz ki bazı mallar fazla veya istediğiniz özellikte değil. Nasıl iade edeceksiniz? Çok basit; faturanın hemen bir çıktısını alıyorsunuz; üzerindeki “İade Bilgileri”ni doldurup karşı firmaya geri gönderiyorsunuz :) V’ola! İşte bu kadar basit !

İnternetten satış yapanların nasıl fatura düzenleyeceği ve nasıl iade alacakları, irsaliyelendirme tipleri veya fatura basımını/gönderimini nasıl yapacaklarına ilişkin bazı bilgileri de bir sonraki yazımda ele alacağım.

 

Etiketker : E-Arşiv, EArşiv, E-Arsiv, E-Fatura, EFatura, E-Defter, EDefter, GİB, Maliye, E-Arşiv Faturası, Fatura, İntenetten Satış, FED, Fical Electronic Device, Yeni Nesil, Ödeme Kaydedici

 

By |Temmuz 29th, 2015|E-ARŞİV, E-FATURA|0 Yorumlar
1.543 defa okundu.

Bir yorum yaz